Zapraszamy na wydarzenia

Brak wydarzeń tego typu

Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie znajdują się aktywne sołectwa

Pokaż większą mapę

Najnowsze video
Zapisz się do Newslettera
Nasze wczoraj i dziś

2010-11-07

W przeszłości Korzeńsko było wioska typowo rolniczą, obecnie pozostało zaledwie kilka typowych gospodarstw. Mieszkańcy znajdują utrzymanie poza rolnictwem - w miejscowych firmach lub w pobliskich miastach.

Stacja kolejowa i dogodna komunikacja drogowa ułatwiają poszukiwanie pracy w okolicy.

 

Społeczeństwo nasze jest bardzo zróżnicowane ze względu na duży napływ ludności z zewnątrz, przez co brakuje tego lokalnego patriotyzmu. Niełatwo jest organizować przedsięwzięcia masowe i tutaj polegamy na ludności rdzennej ale w miarę działań kwestia ta ulega pomału poprawie bo słowo „praca społeczna” jest dziś słowem abstrakcyjnym.


Wieś posiada nową szkołę podstawową im. „Polskich Olimpijczyków”. Mamy 130 dzieci w wieku - placu zabaw – 70 osób samotnych i z tego tytułu dobrze funkcjonuje klub seniora, Koło Gospodyń Wiejskich i na bazie tych roczników istnieje „Kapela Dyszel”.


Nowo wybudowana remiza z zapleczem internetowym przyciąga ochotników straży pożarnej. Drugim takim miejscem jest Wiejski Dom Kultury. Jedyny Wiejski Dom Kultury, gdyż o ile wiemy nie ma drugiego w powiecie i tam istnieje Centrum Kształcenia na odległość. Funkcjonuje także szkoła tańca dla starszych dzieci.

Zatrudnienie w 5 zakładach pracy znajdują osoby miejscowe i zamiejscowe. Są to: Zakład Produkcji Mebli, Tartak, Zakład Produkcji Opakowań, Zakład Wyrobów Cukierniczych – sponsor słodkości na imprezach dla dzieci, oraz firma „Anlas”- szkółka drzew i krzewów, która to właśnie pomaga nam realizować czyny społeczne, dzięki temu, że posiada sprzęt i
udzielając go nam nie ma kwestii płatności.

Posiadamy dworzec PKP, 2 kościoły, w budowie jest Hala sportowa przy szkole Podstawowej, otaczają nas lasy bogate w runo leśne, rzeka Orla przyciąga wędkarzy, blisko wsi jest grodzisko z XII w. w niedługim czasie chcemy ten aspekt wykorzystać. Aby realizować większe marzenia stworzyliśmy w obrębie działań konkursowych stowarzyszenie „Ekologiczna Wieś” by móc sięgać po środki z zewnątrz, na promowanie, odtwarzanie przeszłości i tworzenie nowego.

Więcej informacji o Korzeńsku można znaleźć na stronach internetowych: