Zapraszamy na wydarzenia

Brak wydarzeń tego typu

Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie znajdują się aktywne sołectwa

Pokaż większą mapę

Najnowsze video
Zapisz się do Newslettera
Grabówka
Zobacz Sołectwo na mapie

Poznaj nas i nasze tradycje!

Grabówka - wieś położona 95m.n.p.m. Jej polska nazwa występuje od 1578r. i brzmi "Grabowke". Od XVII wieku wieś znajduje się w granicach ordynacji sułowskiej. W latach 1930-1945r. nazwę polskę zmieniono na "Bucheuhageu". 

Grabówka jak podają źródła, założona została najprawdopodobniej podczas kolonizacji, które na tym terenie prowadził ród Kurzbachów. W 1492 roku z księstwa oleśnickiego wydzielono dwa wolne państwa stanowe: milickie i żmigrodzkie. Ordynacją milicka do 1590 roku władał wspomniany ród Kurzbachów. w latach następnych władzę przejął ród Chaltzawów i wówczas wydzielono z niej mniejsze państwo stanowe, mianowicie Sułów.

Koniec XIX wieku i początek XX wieku w grabówce zamieszkują Niemcy aż do zakończenia drugiej wojny światowej. Po wojnie w 1945 roku i wysiedleniu Niemców, do grabówki przybywają pierwsi repatrianci ze wschodu z województw tarnopolskiego, lwowskiego oraz stanisławowskiego. Późnią jesienią 1947 roku przybywają rodziny z podkarpacia i rzeszowszczyzny. W latach 1959-1970 na wsi rozwija się mocno rolnictwo, wioska liczy 146 mieszkańców u gospodarzy znajduje sie 44 koni oraz 146 krów i ponad 200 sztuk trzody chlewnej (świnie) mieszkańcy dodatkowo pracują w PGR w Słącznie oraz PG Rybnym w Rudzie Sułowskiej w 1970 roku zostaje założony LZS z sekcją piłki nożnej młodzież bierze udział w rozgrywkach klasy W a po roku awansuje do klasy C, organizowane też zabawy taneczne w naszej świetlicy. W latach 1975-1985 następuje duża emigracja młodzieży do miast, wieś się starzeje, rolnicymasowo przekazują swoje gospodarstwo na rzecz skarbu państwa w zamian za emeryturę, tylko nieliczni przekazują gospodarstwa swoim dzieciom. Po upadku komunizmu w 1989 roku wieś zaczyna sie rozwijać gospodarczo i kulturalnie przybywają nowi mieszkańcy którzy rozbudowują i remontują podupadłe zagrody. Mieszkańcy w latach 1996-1998 biorą aktywny udział w turniejach wsi organizowanych prze burmistrza gminy Milicz czego dowodem jest dwukrotne zwycięstwo w latach 1996/97 oraz drugie w 1998 roku, a drużyna piłki nożnej awansowała do klasy B.

Głównym walorem naszej wsi jest przyroda. Teren ten to jeden z najcenniejszych ornitologicznie jakie wymienia się m ówiąc o rezerwatach przyrody Środkowej Europy.

Grabówka leży nad dużym stawem o tej samej nazwie. Poza tym na naszym terenie znajdują się dwa inne stawy: "Mewi Duży" i "Mewi Mały". Pierwszy z nich należy do grupy największych akwenów- 284ha. Wspomniany staw Grabówka jest drugim co do wielkości.

Nasze tereny odznaczają sie olbrzymią różnorodnością gatunkową ptaków. Większość z nich występuje tu masowo. Warto zauważyć że żyje tu największy z naszych drapieżnikó- orzeł bielik. Poza tym spotkać można łabędzia krzykliwego, mewę, usłyszeć bąka. Bardzo licznie występują żurawie i gęś gęgawa. Charakterystyczne dla stawów są kormorany i czaple- zwłaszcza białe. Na groblach stawowych spotkać zaś można dzięcioła i dudka, dzikie kaczki i gęsi.    

Zabudowa Grabówki to budynki większości z przełomu XIX i XX wieku. Pośrodku stoi wielki drewniany przydrożny krzyż- miejsce uroczystości świątecznych, okolicznościowych i majowych spotkań (majówki). Opodal krzyża rośnie okazały, piękny dąb szypurkowy- pomnik przyrody. W pobliskim lesie są dobrz wykształcone wydmy śródlądowe ze wzniesieniem "Baranie" (106m.n.p.m.). Nazwę swą zawdzięczają zapewne nieistniejącej już owczarni, która znajdowała sie tu przed drugą wojną światową.

Chętnie odwiedzanym przez turystów w naszym kompleksie leśnym jest pomnik "Kochanków"- jest to zrośnięty dąb z sosną ( przez Grabówkę prowadzi niebieski szlak rowerowy).Godna uwagi jest wydma: "Wzgórze Czarownic" ma kształt parabolicznego wału o długości ponad 8km, ciągnącego się od Grabówki wzdłuż zachodniego brzegu stawu Mewi Duży i Mewi Mały, aż po Baranowice. Wzgórza swoją nazwę zawdzięczają staremu podaniu, jakoby miały sie na nich o północy zjawiać w świetle księżyca piękne wiedźmy uwodzące wędrowców. Wzgórza porasta suchy bór chrobotkowy. Nie ma podszytu, a runo jest bardzo ubogie, oprócz wrzosu, borówki czerwonej i czrnej (jagoda).

W Grabówce obecnie mieszka ok. 94 mieszkańców. Jest sklep spożywczo-przemysłowy, przystanek PKS, świetlica wiejska oraz stadion LZS "Rybak". Świetlica i stadion są miejscem zabaw oraz wielu imprez okolicznościowych, które odbywają się w naszej miejscowości.

przyroda

zabytki

oferta

Jeśli macie jakieś pytanie lub pomysły, prosimy o kontakt:
e-mail: eijawor@wp.pl
tel.: 604 218 575