Zapraszamy na wydarzenia

Brak wydarzeń tego typu

Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie znajdują się aktywne sołectwa

Pokaż większą mapę

Najnowsze video
Zapisz się do Newslettera
Historia i zabytki

2010-11-07

Kolejne pokolenia mieszkańców Korzeńska pracowały na dorobek materialny swojej małej ojczyzny.

Najstarsze zabytki historyczne wsi to średniowieczne grodzisko „Wąwał” (patrz mapa) oraz prastary krzyż pokutny, który odnaleziono w 1956 r. Ponadto ciekawymi obiektami historycznymi są kościól parafialny ora kościół poewangelicki.

Barokowy kościół parafialny p.w.Podwyższenia Krzyża Świętego pochodzi z 1722 r. Pierwszy,  drewniany kościół parafialny p.w. Podwyższenia Krzyża Św. wzmiankowany był już w 1579 r. W połowie XVI wieku kościół został przejęty przez protestantów; rekatolicyzowany w 1654r. Budowla oczywiście nie przetrwała do naszych czasów. Ze względu na zły stan kościół został rozebrany ok. 1720 r. Na jego miejscu, z fundacji kanonika A.L. v. Hatzfeld, w latach 1722÷23 wzniesiono wg projektu Krzysztofa Hacknera obecny budynek. Jest to barokowa, jednonawowa budowla z 3-bocznie zamkniętym prezbiterium i 3-kondygnacjową wieżą. We wnętrzu brak wyposażenia z czasów, gdy kościół służył ewangelikom. Na uwagę zasługuje zachowany gotycki, rzeźbiony tryptyk z Pokłonem Trzech Króli z ok. 1500 r. Pozostałe wyposażenie pochodzi z XVIII w. Obecnie proboszczem parafii jest ks. mgr Ryszard Ziółek.

Dużą wartość historyczną mają barokowe organy umiejscowione w kościele parafialnym. Obecny instrument jest dziełem firmy Berschdorf z Nysy. Organy są sprawne i używane, choć wymagają remontu. Organistą jest p. Jan Kałuża.  

Eklektyczny kościół poewangelicki  wybudowano i poświęcono w 1861 roku dla ludności wyznania protestanckiego. Budynek wzniesiono na działce podarowanej przez właścicieli dóbr - rodzinę Hatzfeldów. Dawniej kościół wyposażony był w trzy dzwony i osiemnastogłosowe organy. Po 1945 r. użytkowano go jako magazyn odzieży roboczej. W 1989 roku - staraniem ks. Mariana Mądergo - przekazany został parafii rzymskokatolickiej, jako kościól pomocniczy. W 1995 r. w czasie remontu obiektu znaleziono szereg dokumentów, w nich m.in.: statut kościoła, sprawozdanie z budowy. Kościół pomocniczy to eklektyczny budynek z elementami neoromanizmu, orientowany, murowany, od zewnątrz wyłożony cegłą licówką, na kamiennej podmurówce. Świątynia ma nawę przekrytą ciekawym, drewnianym stropem kasetonowym z ozdobnymi zwisami. Obecnie odprawiane są w nim niedzielne msze św. i ważniejsze nabożeństwa kościelne. W pobliżu kościoła pomocniczego mieści się cmentarz parafialny.

Ostatni obiekt historyczny, na który warto zwrócić uwagę, to dworzec kolejowy. Pierwszy budynek kolejowy pochodził z połowy XVII w. Obecnie dworzec PKP używany jest zgodnie z przeznaczeniem - obsługuje ruch pasażerski na trasie Wrocław - Poznań; czynna jest kasa biletowa i dwa perony.