Zapraszamy na wydarzenia

Brak wydarzeń tego typu

Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie znajdują się aktywne sołectwa

Pokaż większą mapę

Najnowsze video
Zapisz się do Newslettera
Podróż na Kresy

2011-02-22

   Pod koniec lutego głośno o Piękocinie zrobiło się za naszą wschodnią granicą, w miejscowości Rudki. Wszystko za sprawą przekazania szat i sprzętów liturgicznych stanowiących swego rodzaju spuściznę po zlikwidowanej w 2008 r. kaplicy, która przez prawie 30. lat gromadziła mieszkańców na wspólnej eucharystii.

   Z inicjatywą przekazania ich właśnie mniejszości Polskiej na Ukrainie wyszedł Sołtys i Rada Sołecka wsi Piękocin, a o pomoc w tym przedsięwzięciu poprosili oni redaktor Grażynę Orłowską - Sondej - autorkę programu ''Studio Wschód" ukazującego się na antenie TV Wrocław od 9. lat.

   Mieszkańców Piękocina na Kresach reprezentowali Sołtys Zdzisław Kanas oraz Tadeusz Wąs. Natomiast w imieniu mieszkańców Rudek sprzęty i szaty liturgiczne oraz obraz Matki Bożej Częstochowskiej odebrał ksiądz Gerard Liryk - Rzymskokatolicki Dziekan rezydujący w Rudeckim Sanktuarium Matki Bożej.

   Ekipa telewizyjna i goście z Polski w czasie swojego dwudniowego pobytu zwiedzili Lwów, Sądową Wisznię, krypty Rudeckiego Sanktuarium, gdzie spoczywa Aleksander Fredro oraz Pałac Fredrów w Beńkowej Wiszni.

   Program z udziałem mieszkańców Piękocina został wyemitowany w TV Wrocław 22.02.2011 r.