Zapraszamy na wydarzenia

Brak wydarzeń tego typu

Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie znajdują się aktywne sołectwa

Pokaż większą mapę

Najnowsze video
Zapisz się do Newslettera
Pierstnica - rys historyczny

2011-01-09

Właśnie w XIII wieku książę wrocławski Henryk Brodaty oddał wieś klasztorowi trzebnickiemu, jako wiano swojej córki Gertrudy, która do niego wstąpiła. Wcześniej Pierstnica była własnością szlachcica Bogumiła i jego brata Młodzieja. Do 1793 r. we wsi działały w jednym budynku dwie szkoły - ewangelicka i katolicka.

W 1803 r. zbudowano osobną szkołę dla dzieci z rodzin katolickich. Ankieta kościelna z 1814 r. wskazuje, że mieszkańcy Pierstnicy używali języka polskiego. W 1816 r. wieś kupił hrabia Reichenbach. W połowie XIX wieku w Pierstnicy znajdował się przytułek dla ubogich i wiatrak. W ok. 1900 r. Reichenbachowie wybudowali w Pierstnicy dwór, który po wojnie niszczał, aż w końcu na początku XXI wieku został rozebrany. W Pierstnicy w okolicy parku znajduje się pomnik pamięci żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej.

Najstarszym budynkiem w Pierstnicy jest dom mieszkalny z 1675 r. W Pierstnicy znajdują się 3 sklepy, 2 przystanki PKS oraz boisko, plac zabaw dla dzieci i odnowiona prężnie działająca świetlica wiejska.