Zapraszamy na wydarzenia

Brak wydarzeń tego typu

Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie znajdują się aktywne sołectwa

Pokaż większą mapę

Najnowsze video
Zapisz się do Newslettera
Internetowy Teatr - ,,Dziadek do orzechów"

2013-04-28

Za pośrednictwem Internetu dzieci miały okazję odwiedzić prawdziwy teatr. „Internetowy Teatr TVP dla szkół” dociera w pierwszej kolejności do placówek z małych miejscowości, zapewniając dzięki nowoczesnej technologii łatwy dostęp do wydarzeń kulturalnych na wysokim poziomie.

W repertuarze internetowego teatru są nie tylko szkolne lektury, ale i inne adaptacje teatralne arcydzieł literatury polskiej i światowej. W telewizyjną inicjatywę angażują się znakomite polskie teatry, samorządy i instytucje kultury.  Dzięki temu, Telewizja Polska chce utworzyć najszerszy dostęp do wydarzeń kulturalnych. Przedsięwzięcie traktowane jest jako wzbogacenie i urozmaicenie szkolnych zajęć, ale także jako ważny element edukacji artystycznej.

Widowisko "Dziadek do orzechów” zaprezentowali artyści z Kieleckiego Teatru Tańca. Zostało ono przez kieleckich artystów przeniesione w dzisiejsze realia i przestrzeń galerii handlowej. Fabułę przedstawiono za pomocą tańca wykonywanego do muzyki bardzo ciekawej pod względem instrumentalnym. „Dziadek do orzechów” to nowoczesna interpretacja jednego z najbardziej rozpoznawalnych tytułów baletowych na świecie sprzed 120 lat, rosyjskiego kompozytora Piotra Czajkowskiego. Klara dostaje od św. Mikołaja lalkę – dziadka do orzechów. W jej magicznym śnie zabawka przeistacza się w pięknego Młodzieńca, z którym odbywa niesamowity spacer, taneczną podróż dookoła świata między sklepowymi witrynami galerii handlowej. Widowisko muzyczne w wykonaniu Kieleckiego Teatru Tańca jest połączeniem muzyki Czajkowskiego z techniką tańca jazzowego i współczesnego, przenosi widzów w dzisiejsze realia używając jako środka wyrazu różnych odmian tańca jazzowego, od scenicznych po do dziś bardzo popularne uliczne: locking, doping, hip hop. Teatralną inscenizację z Kielc, słynących z tanecznych osiągnięć na najwyższym światowym poziomie oglądała ponad 30–tysięczna widownia z 350 szkół w całej Polsce.

autor: J. Zawidzka