Zapraszamy na wydarzenia

Brak wydarzeń tego typu

Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie znajdują się aktywne sołectwa

Pokaż większą mapę

Najnowsze video
Zapisz się do Newslettera
Relacja z GALI

2012-04-23

W sobotę 21 kwietnia 2012 r. w miejscowości Potasznia (w gminie Milicz, województwo dolnośląskie) odbyła się Gala Podsumowująca II edycję konkursu na „Najaktywniejsze Sołectwo w Dolinie Baryczy” w roku 2011. Wśród licznych gości z różnych sołectw nie zabrakło aktywnych działaczy naszej miejscowości: przedstawicielek Koła Gospodyń Wiejskich w Chynowej, członków Stowarzyszenia „Zielona Dolina” oraz sołtysa wsi Chynowa Stanisława Gąsiorka.
 

Impreza odbyła się w plenerze. Pogoda tego dnia nie zapowiadała się zbyt optymistycznie, bowiem od rana było pochmurno. Jednak czarne chmury rozwiał wiatr i nad Potasznią zaświeciło słońce.
 

Przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich w Chynowej w składzie: Przewodnicząca KGW Barbara Kuroszczyk, Maria Skowrońska, Elżbieta Piec, Urszula Pacyna, Łucja Gabryś, Teresa Guździoł, Kazimiera Szukalska oraz Genowefa Wojtkowska podczas gali w godny sposób reprezentowały nasze sołectwo, eksponując na stoisku wystawienniczym efekty realizacji projektu „Carving – przyjemność dla oka”. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich swoją obecnością wspierała inicjatorka i koordynatorka projektu „Carving – przyjemność dla oka” - Karolina Walczybok. Stoisko naszych pań z KGW wzbudzało ogromne zainteresowanie. Członkinie KGW chętnie odpowiadały na zadawane im pytania, związane z nowoczesną metodą dekoracji warzyw i owoców zwaną carvingiem. Podczas Gali Pani Maria Skowrońska dokonała krótkiej prezentacji, dotyczącej realizacji wyróżnionego w konkursie projektu „Carving – przyjemność dla oka”. Wskazała na korzyści i szanse płynące z jego realizacji.

Po pokazie osoby zainteresowane przepięknymi dziełami naszych pań z Koła Gospodyń Wiejskich otrzymały w prezencie wykrojone rzeźby z warzyw i owoców. Trzeba przyznać, iż nasze panie z KGW tworzą prawdziwe „dzieła sztuki”, obok których nie można przejść obojętnie. Członkinie KGW po raz kolejny stanęły na wysokości zadania, są mistrzyniami w dziedzinie carvingu – wystarczy spojrzeć na kilka zdjęć zamieszczonych w galerii, by się o tym przekonać.
Każde z sołectw, które realizowało projekt w oparciu o program Działaj Lokalnie mogło poszczycić się zdobytymi przez mieszkańców umiejętnościami w postaci rękodzieł, prezentując finalne efekty swojej pracy na przygotowanych stoiskach. Swoją wystawę przygotowały m.in. takie sołectwa jak: Chojnik, Dziadkowo, Bukowinka i gospodarz Gali - Potasznia.

 

Obecność naszych pań z KGW na Gali w Potaszni nie byłaby możliwa bez zaangażowania i pomocy Wawrzyna Pieca - przedsiębiorcy i mieszkańca Chynowej, który ustawicznie wspiera działalność KGW, jest członkiem Stowarzyszenia „Zielona Dolina” i który również zapewnił naszym paniom transport do Potaszni, oddalonej od naszej miejscowości o około 50 km. Szczere podziękowania i największe wyrazy wdzięczności składamy na jego ręce.
 

Podsumowująca Gala Konkursu w Potaszni stworzyła okazję do zawarcia licznych znajomości z działaczami innych sołectw. Na gruncie wcześniejszych ustaleń, wynikających z rozmów telefonicznych, została zawarta umowa partnerska na realizację projektu z sołectwem Dziadkowo, którego reprezentantką jest Pani Aniela Błaszczyńska – sołtys wsi Dziadkowo. Odbyły się także wstępne rozmowy członków Stowarzyszenia „Zielona Dolina” z Prezesem Agroturystycznego Stowarzyszenia „W Siodle” Panem Jerzym Kątnym, dotyczące planów związanych z realizacją projektu w ramach Działaj Lokalnie. Dodatkowo Sołtys wsi Chynowa - Pan Stanisław Gąsiorek nawiązał znajomość z sołtysem Nabyszyc - Panem Romanem Lisem, podczas rozmów dokonano wymiany doświadczeń.
 

Biorąc pod uwagę całokształt zorganizowanej Gali w Potaszni miłym akcentem było to, iż każdy z jej uczestników otrzymał upominek w postaci konika z piernika oraz publikację podsumowującą projekty realizowane w 2011 r. w ramach Działaj Lokalnie. Na zakończenie włodarze wsi Potasznia zaprosili na zabawę taneczną.
 

Potasznia mając w gronie swych mieszkańców aktywnych działaczy osiągnęła sukces – bo to właśnie ludzie - ich pomysły, 100 % zaangażowanie i poświęcenie doprowadziły do triumfu. Dlatego warto uczyć się od najlepszych, czerpać inspiracje z podejmowanych przez nich działań.
Jeszcze raz w imieniu naszego sołectwa Chynowa składam serdeczne gratulacje przedstawicielom i działaczom miejscowości Potasznia, jednocześnie dziękując im za zaproszenie, miłe przyjęcie, liczne atrakcje oraz wspaniałą gościnę.

Marta Gąsiorek