Zapraszamy na wydarzenia

Brak wydarzeń tego typu

Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie znajdują się aktywne sołectwa

Pokaż większą mapę

Zapisz się do Newslettera
Z wizytą u najaktywniejszych sołectw w Dolinie Baryczy - relacja z II objazdu.

2015-03-30

Tym razem gościliśmy w Wielkopolsce - Chynowa i Przygodziczki (gmina Przygodzice) oraz Chojnik i Granowiec (gmina Sośnie).

W sobotę 28 marca odbył się II objazd po najaktywniejszych sołectwach Doliny Baryczy. Tym razem odwiedziliśmy i zapoznaliśmy się z ofertą sołectw w wielkopolskiej części Doliny Baryczy.

Pierwszym z nich była Chynowa (III miejsce w roku 2012), gdzie zaprezentowano nam okazałą, świeżo wyremontowaną świetlice, a następnie panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich przeprowadziły warsztaty z carvingu – dekoracyjnych kompozycji z owoców i warzyw. Każdy mógł spróbować swoich sił w tej ciekawej technice a komu nie wystarczało wyobraźni, mógł zaczerpnąć inspiracji z przygotowanych wcześniej, gotowych dekoracji.

Z Chynowej udaliśmy się do Przygodziczek (zwycięzca I edycji w roku 2010), gdzie lokalni liderzy i przedsiębiorcy przedstawili nam poszczególne części składowe „Przygodziczek – wioski przygody”. Trzon stanowią tu gospodarstwa agroturystyczne, oferujące swoim gościom przygodę w siodle lub samochodzie terenowym. Ofertę uzupełnia gospodarstwo, w którym można nauczyć się procesu tradycyjnego wypieku pieczywa, od „ziarenka do bochenka”, posługując się w tym tradycyjnymi sprzętami i starym piecem chlebowym. Wieś słynie też w regionie z organizacji hucznej imprezy końskiej „Hubertowiny – galopem po karpia”. Wracając z Przygodziczek zajechaliśmy na chwilę do Rodzinnego Parku Przygód „Górecznik” w Antoninie, gdzie co wytrwalsi uczestnicy dali namówić się na szybki spacer nowo powstałą ścieżką edukacyjną, na której w ciekawy sposób wyeksponowano i opisano imponującą kolekcję starych narzędzi rolnicze, wykorzystywane ongiś w pracy w gospodarstwach rolnych Wielkopolski. Liczne tablice prezentują również bogactwo ryb i ptaków, a nawet zabytków i atrakcji Doliny Baryczy.

Na koniec zawitaliśmy do Granowca (II miejsce w edycji 2014), gdzie wzięliśmy udział w warsztatach z robienia kartek świątecznych ‘scrapbooking’ a gościnnie prezentujące się w Granowcu sołectwo Chojnik (zwycięzca edycji 2012) przeprowadziło warsztaty ze zdobienia jajek wielkanocnych techniką decoupage’u. Na koniec zostaliśmy poczęstowani pysznymi pierogami, przygotowanymi przez aktywne członkinie miejscowego KGW.

W objeździe uczestniczyły 43 osoby, reprezentujące następujące sołectwa Doliny Baryczy: Dziadkowo, Pakosławsko, Cieszków, Łazy, Gogołowice, Miłosławice, Duchowo, Ruda Milicka, Potasznia, Wziąchowo, Przygodziczki, Chynowa, Granowiec. Objazd przyczynił się do integracji liderów, służył zacieśnianiu więzi i poszukiwaniu inspiracji oraz wymiany doświadczeń. Sołectwa prezentujące w tym dniu swoją ofertę miały szansę pochwalenia się szerokiemu gronu odbiorców aktywnością i osiągnięciami, poczęstowania swoimi wizytówkowymi produktami i potrawami lokalnymi oraz zasilenia sołeckiej kasy, w niektórych przypadkach nawet bardzo wysokimi wpływami, ze sprzedaży rękodzieła.

Kolejny, ostatni póki co objazd zaplanowany jest na 11 kwietnia. Tym razem odwiedzimy Miłosławice, Rudę Milicką oraz Łazy, sołectwa z podium ostatniej, V edycji konkursu. Dodatkowo, w ramach poznawania atrakcji turystycznych regionu, zlokalizowanych w pobliżu sołectw, odwiedzimy Krośnicką Kolejkę Wąskotorową.

Chętnych do udziału przedstawicieli sołectw prosimy o kontakt i zgłoszenie w biurze organziatora: PARTNERSTWO dla Doliny Baryczy, partnerstwo@nasza.barycz.pl, tel. 71 3830432 wew. 27.

Marta Kamińska